U nás na vsi

13. dubna 2012 v 23:57 | Hančí
Velikonoce zde již byly popsány v mnoha více či méně zdařilých příspěvcích. Není pochyb o tom, že všichni víme jak vznikly, co oslavují a jak se z největšího křesťanského svátku stal svátek pohanský.
Žiji na vesničce v srdci Moravy a chci se s vámi podělit o velikonoce tak, jak probíhají u nás na vsi. Dá se říci, že se nic výrazně nezměnilo za celých 55 let (co pamatuji).
Na květnou neděli, která je týden před velikonoční nedělí, chodí děvčátka se "stromečkem". Je to na hůlce kytice papírových růží, chvojí a krušpánku, a zpívají písničku:
Velikonoc veliká, kdes tak dlouho byla,
u studýnky u putýnky jsem se umývala,
lístečkem, šátečkem jsem se utírala.
Svatý Jiří jede k nám,
po věnečku veze nám,
nám, nám, nám těm .... pannám.
(místo teček je vesnička, z které děvčata jsou)
Dostanou balíček se sladkostmi, s malými chodí rodiče, takže se i pobeseduje.
Pak na velikonoční pondělí chodí kluci. Malí s tatínkama a dědečkama po rodině a známých, také spojeno s besedou; školáci pak rychle ráno obejdou rodinu, a pak jdou po spolužačkách a kamarádkách. Jako holky jsme si záviděly počet koledníků. Dnes v babičkovském věku se těším na ty malé od bratrance a od neteří.
Nedovedu si představit, že bych na velikonoce někam ujela. Líbí se mi dodržování tradičních zvyků, líbí se mi velikonoční výzdoba.
Vejce barvím v cibuli stejně tak, jak je barvila moje stařenka a obdivuji jejich tajemnou krásu stejně tak, jako když jsem byla dítě. Upeču linecké a tvarohové vdolečky s povidlama a posýpkem stejně tak, jak pekla moje stařenka. Usmažíme králíka s bramborovým salátem stejně tak, jak ho smažila moje stařenka.... Věřím, že tak to bude dělat i moje vnučka.
Myslím si, že dodržování zvyků a soudržnost rodiny bychom si měli bedlivě chránit. Je to jedna z mála jistot v této nejisté době - je to taková kotva na rozbouřeném moři.
Přeji nám všem krásné jarní dny plné lásky, naděje a víry ve vše dobré. Hančí
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Satine Satine | Web | 14. dubna 2012 v 7:32 | Reagovat

Moc hezký článek, na vesnici jsou tradice přece jen trochu jiné a hlavně hezčí. U nás jde ve většině případů jen o to, aby kluci zmlátili holky a pořádně se u toho opili.

2 Alča Alča | Web | 16. dubna 2012 v 14:07 | Reagovat

Zdravím - tvůj článek byl zařazen do výběru toho nejlepšího z tohoto týdne a tématu :)

3 Hančí Hančí | Web | 16. dubna 2012 v 21:48 | Reagovat

Také posílám srdečný pozdrav s díky za milou zprávičku, velmi mne potěšilo, že článeček se líbil, ale hlavně, že oslovil :-) Pohlazení všem, kteří sem zavítají. Hančí

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama