Srpen 2011

Moudrost nebo blbost?

28. srpna 2011 v 9:49 | Hančí
Téma týdne Floccinaucinihilipilification mne přimělo k zamyšlení nad mým postojem k cizím slovům, kterými jsou prošpikovány mluvené či psané "projevy" Čechů.
Můj postoj se mění nepřímoúměrně s přibývajícími zkušenostmi - potažmo s věkem. Dříve mi přišlo kuzelné a zajímavé používání cizích slov a vždy jsem okamžitě hledala správný výraz ve slovníku, abych přesně věděla o co jde. Tím jak sbírám zkušenosti, snažím se sama co nejvíce používat české výrazy (bohužel v profesním životě to někdy nelze - působila bych spíše komicky a amatérsky). Pokud se v běžném životě setkám s cizím slovem, kterému nerozumím, neznám jeho význam - jako například slovo TT Floccinaucinihilipilification, tak ani nepátrám po tom, co znamená. Říkám si, že asi to nebylo určeno obyčejným lidem, že tedy celé sdělení asi má zcela jiné adresáty, kteří tomu bezesporu rozumí. Vůbec mne to netrápí a nemám ani pocit, že bych mohla o něco přijít.
Je v tom moudrost nebo blbost? Nechám na uvážení každého. Ale víte co je na takovém postoji jisté? Dodá Vám sebevědomí a je ohromně osvobozující!
Přeji Vám krásné poslední prázdninové dny Hančí

Kuchařka?

5. srpna 2011 v 22:33 | Hančí
Proč porno a kuchařka? Přijde mi to velmi podobné - prohlížíme si obrázkovou knihu a všechny smysly pracují za nás, tekou nám sliny, chvěje se chřípí nosu libou vůní a polykáme imaginární sousta. Když nevíme jak na to, přečteme si návod. Ještě lepší je to pak ve filmové podobě, názorné ukázky, zvuky jak živé a věřím, že brzy ucítíme i vůni.
Některé recepty vypadají velmi lákavě, ale po praktické zkoušce jsme obvykle zklamáni, pak vytáhneme osvědčené rodinné návody a ingredience a vrníme, zcela uspokojeni, blahem.
Já osobně mám celý den, týden, měsíc, rok,... tak naplněn, že nemám čas ztrácet čas sledováním filmových návodů jak na to. Vezmu, co je dostupné, zalistuji v hlavě, často přidám vlastní fantazii. A to máte vidět a slyšet, jak si užíváme - doopravdy, ne jen jako.
A tak je to s celým životem. Je třeba ho žít, ne snít a tom, že žiju a toužit po nějakém "kdyby". Když prostě nemám na kaviár, tak vařím něco jiného a nepolykám naprázdno nad receptem a fotkou jídla s kaviárem. Víte, ty dny, týdny, roky, ... utíkají totiž sakramentsky rychle.
Přeji Vám hodně příjemných skutečných zážitků pro všechny vaše smysly ... vaše Hančí