Harmonické místo

16. října 2010 v 22:54 | Hančí
Dnes jsem byla na hřbitově upravit hrob manželových rodičů. Přesto, že jsem již napsala jeden příspěvek na téma  týdne hřbitov, rozhodla jsem se napsat ještě jeden.
Je to zvláštní, ale na hřbitově cítím klid, vyrovnanost a mám radost, když hrob upravujem s manželem i synem. Je v tom jakási symbolika. Říkám vždycky manželovi, aby rodičům řekl, jak se má dobře, aby věděli, že "Spadl jak šiška do másla".
A máme také nějaké veselé příběhy. Tchán se za komančů držel zásady: "Kdo nekrade, okrádá svou rodinu" a večer říkával: "Dnes se mi bude dobře spát, ukradl jsem .... (nějakou maličkost)", A tak jsem jednou chodila po hřbitově a vydloubávala na hrobech trvalky, abych doplnila naši výzdobu. A manžel povídá: "To dnes bude mít táta radost, dnes se mu bude dobře spát".
Jako dítě školou povinné jsem milovala svátek dušiček. Chodily jsme se sestrou a sestřenicí na hřbitov a roznášely jsme světlo. To spočívalo v tom, že z hrobu, kde se mnoho svítilo, jsme nějaké svíčky přenesly na hrob, kde se nesvítilo. A strašně ráda jsem si lila roztavený vosk do dlaně (to mi zůstalo). Je to příjemné, vzrušující a  odlité tvary jsou zajímavé, možná z nich lze číst i budoucnost :-). Rády na to vzpomínáme.
Ještě jeden zvyk dodržujeme. Na Štědrý den, před večeří, jdeme s manželem a syny (i s ženatým) na hřbitov rozsvítit manželovým rodičům a všem prarodičům a známým. Potkáme se tam s živými příbuznými a známými, popřejeme si pěkné svátky, hodně zdraví a lásky. Je to již takový příjemný rituál - patří k sváteční náladě, patří k životu.
Přeji všem krásný podzimní den Hančí
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 zahradniknacestach zahradniknacestach | Web | 25. října 2010 v 18:12 | Reagovat

Hančí, protože jsem před nedávnem také o hřbitovu psal, zajímalo mě, jaké jsou pohledy z jiných stran. A vidím, že zajímavé. Jen jako zahradník tvrdím, trvalky z hrobečků prosím nedloubat. Jinak přeji hodně zdaru.

2 Hančí Hančí | E-mail | Web | 25. října 2010 v 18:33 | Reagovat

[1]: To já tak šikovně, že to nikdo nepozná a kytičce to neublíží. A vím, že se nesmí nosit domů, protože to se nosí smrt do domu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama