každý podle svých schopností, každému podle jeho potřeb

1. června 2010 v 23:21 | Hančí |  pro všechny
Celá filozofie komunismu je obsažena v jeho základní myšlence: "Každý podle svých schopností, každému podle jeho potřeb". Myslím si, že takový model může praktikovat jen silně morálně vyspělá společnost, zcela "čistá".
Kladu si otázku, zda je vůbec možné takového stavu docílit, zda je vůbec možné, aby tak vyspělá komunistická společnost měla vnitřní motivaci se dále rozvíjet. Každý prvek, byť je to jedinec či určité společenství, vede k rozvoji touha po úspěchu, touha uspět v konkurenčním boji, nespokojenost se stávajícím stavem. Průměrní se dostávají z průměru právě díky nespokojenosti, díky touze dosáhnout něčeho.
Kladu si otázku, zda by ti průměrní odevzdávali elespoň průměrné výsledky. O těch cca 6% nadprůměrných nemám obavu. Ti pracují na 200% díky vnitřní motivaci a pracovali by tak v jakékoli společnosti bez ohledu na vlastní prospěch. Ti jsou motivovaní dobrým pocitem z toho co dokáží - nejde jim o hmotné statky, jde jim jen o morální uznání. Tím mám na mysli skutečně "špičkové", ne různé podvodníky a nemorální zbohatlíky.
Komunismus je, dle mého názoru, utopie.
Když si někdo myslí, že tady byl před rokem 1989 komunismus, tak se hluboce mýlí. Tady se dokonce ani komunismus nebudoval. Pouze někteří zneužívali moc, která jim byla dána. Ptám se: "Zneužívají dnes někteří  moc, která je jim dána?" Jak je na tom dnes 90% českého národa? Myslím, že drží hubu a krok. Jaký je rozdíl pro obyčejné lidi? Mohou si koupit banány či kakao bez fronty, mohou jet do Jugošky, nemusí do práce, ... školství degradované, zdravotnictví zdevastované, zemědělství zlikvidované, státní majetek rozdaný, důchody rozfofrované, stát  zadlužený,  obyvatelstvo vystresované, ... Platí elespoň heslo: "Každý podle svých schopností, každému podle jeho zásluh?" Asi ani to ne. A co hůř, neplatí ani jedna jeho část. Mám obavu, že platí  - pro některé u koryt - lidové motto socialismu : "Kdo nekrade, okrádá svoji rodinu."  A díky tomu se nám tu vytvořila vrtva miliardářů. Na prstech ruky by se spočítali Ti, kteří k majetku přišli poctivou prací.
Pěkné dny všem. Hančí

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 kareltu kareltu | 16. ledna 2011 v 10:08 | Reagovat

Pěkné zamyšlení, ale co s tím uděláme?

2 Hančí Hančí | E-mail | Web | 17. ledna 2011 v 22:05 | Reagovat

[1]: Budeme se snažit to nejen přežít, ale ještě života si užít! Hledat si drobné radosti, pak se taky trochu chválit (kdo jiný nás asi pochválí?), jo a mazlit se, mazlit se, mazlit se - to je zdravé na tlak :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama