Systém kvality

17. ledna 2010 v 23:49 | Hančí |  pro všechny
Budování systému kvality (ISO) jsem přítomna ve strojírenské firmě již od roku 1994. Myslela jsem si, že mne již nemůže v této oblasti celkem nic překvapit. Když jsem se dovídala, že i školy a nemocnice dostávají certifikáty, jen jsem se radovala, že nám to přinese zkvalitnění služeb. Ó, jak jsem naivní!
Minulý týden jsem měla možnost tak trošku poznat obojí.
Nemocnice - na www stránkách se dočtete o špičkovém vybavení, prohlédnete si fotky a životopisy celého personálu, dozvíte se řadu pozitivních informací, škálu úspěchů, skoro Vás mrzí, že tam nemůžete ležet... Pak se dostanete na oddělení, kde polovina pacientů je po operaci a je závislá na pomoci personálu. Panu doktorovi se musíte legitimovat, aby Vám mohl podat informace o Vaší stařence (co kdyby se o ni zajímal bulvár nebo mafie), pak koukne do záznamů a ani neví o kom mluví. Setřičky neustále něco zapisují a přepisují a tu slyšíte "Sestři mísu!!!" "Vydržte!" Za patnáct minut nakoukne do pokoje: "Ještě chvilku!". No na chvilce již nezáleží - ono je to již celkem jedno. Hlavně to zase všechno zapsat správně do všech kolonek. Nevím jak se tam zapíše Systém byl dodržen, ale důstojnost člověka byla pošlapána - nebo vlastně pos.ána?
Myslím, že to netěší ani doktory ani sestřičky, ale doba to žádá. Ano souhlasím s pořádkem, řádem, systémem, ale kde se nám ztratil zdravý rozum?
Školy - měla jsem možnost seznámit se z vnitroškolní agendou jedné SŠ a zírala jsem. Papírová válka. Vedení školy, metodická rada, oborové skupiny, analýzy, sebehodnocení, ŠVP, hospitace.,.. a co vím jak se všechny ty papíry jmenují, všechno stále kolem dokola, nikdo to ani nemůže pořádně číst, všem se vše kopíruje nebo pošle v elektronické podobě (oni si to pak všechno vytisknou, protože hledět do počítače a listovat v dokumentech není nic příjemného)... Kdy učí? Kdy vychovávají? Ale mé dítě má již 18, já ho živím i šatím, poskytuji mu střechu nad hlavou, platím i tu školu, koníčky, kulturu,... a je mi pendrek po tom jak se učí, na takovou informaci nemám nárok ani když se budu legitimovat.
Jsem z toho jelen.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama